The Affenpinscher Club UK
The Affenpinscher Club

 

 

home

latest news

 

about

gallery

history

standard

health

showing

judging

 

about

history

membership

events

publications

shop

 

links

contact

Affenpinscher Club Open Show

10th February 2008

Judge: Frank Kane

Critique available

Best in Show – Orlock Carpathia
Reserve Best in Show – Kilbarchan's Exclusive Copy for Carmichan JW ShCM
Best Opposite Sex in Show – Induna Little Tommy Tucker
Best Puppy in Show – Riogaioch Voo Doo at Orlock
Best Opposite Sex Puppy – Orlock Marius with Riogiaoch
Best Veteran in Show – Ch Furstin Opportune Moment
Oldest Veteran in Show – Ch Furstin Opportune Moment

Class 1 Minor Puppy Dog (9,0)

1. Orlock Marius with Riogiaoch
2. Riogaioch El Mago Del Caralean
3. Kilbarchan's Only Copy

Class 2 Puppy Dog (4,1)

1. Winterkloud Hector
2. Tonsarne Little Black Book
3. Jaquinta Little Boy Boots

Class 3 Special Junior Dog (5,3)

1. Jarube Knight to Remember
2. Pennington Prince Michael

Class 4 Junior Dog (1,1)

Class 5 Yearling Dog (1,0)

1. Attila See No Evil

Class 6 Novice Dog (3,0)

1. Jarube Knight to Remember
2. Robil Frederico Bonnelli
3. Lyncathmor Appy Chappy

Class 7 Tyro Dog (3,0)

1. Jarube Knight to Remember
2. Attila See No Evil

3. Darkle Shabby Chic

Class 8 Postgraduate Dog (8,2)

1. Bodebi Its a Tigger
2. Darkle Dishily Dishevelled
3. Jarube Sir Lamorack
4. Attila the Merciless at Astina
5. Tarcalion Double Trouble

Class 9 Limit Dog (7,3 +1 withdrawn)

1. Induna Little Tommy Tucker
2. Kilbarchan’s Master Copy
3. Kilbarchan's Rare Copy

Class 10 Open Dog (15,3)

1. Roxilyn Just So for Rosehayes JW
2. Beaudiddley Lets Get Sirius
3. Ch Downsbank Tattiebogle with Marchog
4. Ch/Am Ch Unkle Urkle at Cransbere JW
5. Ch Carmichan Kit-N-Caboodle for Balata JW

Class 11 Veteran Dog (3,2)

1. Ch Darkle Devil May Care

Best Dog – Induna Little Tommy Tucker
Reserve Best Dog – Kilbarchan's Master Copy
Best Dog Puppy – Orlock Marius with Riogaioch

Class 12 Minor Puppy Bitch (5,1)

1. Riogaioch Voo Doo at Orlock
2. Tonsarne Tisiphone of Partijude
3. Tonsarne Neatly Packaged
4. Robil Alena Kojocaru

5. Induna Eliza Dolittle

Class 13 Puppy Bitch (3,0)

1. Carmichan Jazz Meena
2. Roughtrade Drag Queen
3. Caralean Call Me Madam

Class 14 Special Junior Bitch (6,2)

1. Carmichan Jazz Meena
2. Roxilyn Just Miss Behaving
3. Dark Elegance at Bishopmarston

4. Roughtrade Disco Queen

Class 15 Junior Bitch (7,2)

1. Winterkloud Alula Borealis for Beaudiddley
2. Roxilyn Just Miss Behaving
3. Attila Zero Tolerance
4. Furstin Passion Fruit at Tonsarne
5. Mimosa of Riogaioch

Class 16 Yearling Bitch (3,1)

1. Attila Urban Clash
2. Induna She's Chic at Clipperreach

Class 17 Novice Bitch (6,2)

1. Carmichan Jazz Meena
2. Roxilyn Just Miss Behaving
3. Robil Alena Kojocaru

4.Lyncathmor Ami Bovvered

Class 18 Tyro Bitch (7,2)

1. Carmichan Jazz Meena
2. Roxilyn Just Miss Behaving
3. Attila Friday Fiasco

4. Tonsarne Esmeralda

5 Linsgift Lyncathmor Avin a Larf

Class 19 Postgraduate Bitch (6,3)

1. Schon Madchen of Tonsarne
2. Carmichan Lucy Lastic at Scapafield
3. Scalene Wow by Chiaffie

Class 20 Limit Bitch (12,1)

1. Orlock Carpathia
2. Kilbarchan's Exclusive Copy for Carmichan JW ShCM
3. Tonsarne Idle Gossip
4. Roxilyn Just a Madam
5. Induna Lilly

Class 21 Open Bitch (10,2)

1. Orlock Walachia
2. Ch Roxilyn Just for Jo
3. Am Ch Black Forest Tajar Narnia at Orlock (USimp)

4. Cransbere Tyegah Lillie of Winterkloud

5. Riogiaoch Bewitched

Class 22 Veteran Bitch (4,0)

1. Ch Furstin Opportune Moment
2. Ch Ingerdorm Peggety at Carmichan
3. Ch Darkle Demi Monde at Balata

4. Suphelli Pure Energy for Scalene

Class 23 Special progeny dog (4,3)

1. Ch Carmichan Jazzy Jet JW

Class 25 Brace (8,0)

1. Dr M Brown & Dr A Oliver's Brace
2. Mrs A Teasdale's Brace
3. Miss S McGill's Brace

4. Mrs L Tyson's Brace

5 Mr RJ & Mrs YR Billow's Brace

Best Bitch – Orlock Carpathia
Reserve Best Bitch – Kilbarchan's Exclusive Copy for Carmichan JW ShCM
Best Bitch Puppy – Riogaioch Voo Doo at Orlock