The Affenpinscher Club UK
The Affenpinscher Club

 

 

home

latest news

 

about

gallery

history

standard

health

showing

judging

 

about

history

membership

events

publications

shop

 

links

contact

16th Affenpinscher Club Championionship Show

7th October 2007

Judge: John Turner (Bodebi)

Critique available

Best in Show – Ch Roxilyn Just for Jo JW
Reserve Best in Show – Ch Balata Rite Bobby Dazzler
Best Opposite Sex in Show – Ch Balata Rite Bobby Dazzler
Best Puppy in Show – Pennington Prince Michael
Best Opposite Sex Puppy – Roxilyn Just Miss Behaving
Best Veteran in Show – Ch Darkle Devil May Care
Oldest Veteran in Show – Ch Northrise Ben Sarek

Class 1 Minor Puppy Dog

1. Winterkloud Hector
2. Jarube Knight to Remember
3. Crazydays Going for Gold at Affenbully

(Abs: Crazydays Gold Dust)

Class 2 Puppy Dog

1. Pennington Prince Micheal
2. Attila Triffic Trevor
3. Jarube Knight to Remember
4. Tonsarne Turveydrop

(Abs: Atilla Simply Saturday)

Class 3 Special Junior Dog

1. Induna Tommy Tucker
2. Crazydays Going for Gold at Affenbully

(No absentees)

Class 4 Junior Dog

1. Kilbarchan’s Xtra Copy for Scapafield
2. Induna Tommy Tucker
3. Atilla See No Evil

(No absentees)

Class 5 Yearling Dog

1. Darkle Shabby Chic

(No absentees)

Class 6 Tyro Dog

1. Jarube Knight to Remember
2. Atilla See No Evil
3. Furstin Friendly Bacteria for Rattertat

(Abs: Ingerdorm Scobby for Chiaffie)

Class 7 Graduate Dog

1. Jarube Sir Lamorack
2. Scalene Missed Arrival

(No absentees)

Class 8 Postgraduate Dog

1. Kilbarchan’s Master Copy
2. Harmanisam’s Art Romeo
3. Tarcalion Double Trouble
4. Jarube Thunderbolt
5. Furstin Friendly Bacteria for Rattertat

(No absentees)

Class 9 Mid Limit Dog

1. Ingerdorm Scrumbtious JW
2. Kilbarchan’s Rare Copy
3. Robil Daniel Deronda

(Abs: Atilla The Merciless at Astina)

Class 10 Limit Dog

1. Darkle Double Tongued
2. Carmichan Kit N Caboodle for Balata JW
3. Caralean Drumroll
4. Jarube The Outlaw
5. Atilla Not Only But Also

(No Absentees)

Class 11 Open Dog

1. Ch Balata Rite Bobby Dazzler
2. Ch Downsbank Tattiebogle with Marchog
3. Ch Darkle Dashing Blade to Pennington
4. Carmichan Jack Jazzmatazz JW
5. Roxilyn Just Joey with Scapafield

(Abs: Beaudiddley Lets Get Sirius)

Class 12 Veteran Dog

1. Ch Darkle Devil May Care
2. Ir Ch Ingerdorm Monkey Doodle at Bolmacs

(Abs: Kilbarchan’s Rum Tum Tigger)

Dog Challenge Certificate – Ch Balata Rite Bobby Dazzler
Reserve Dog CC – Ch Downsbank Tattiebogle with Marchog
Best Dog Puppy – Pennington Prince Michael

Class 13 Minor Puppy Bitch

1. Roxilyn Just Miss Behaving
2. Dark Dee Lite at Florindale
3. Bolmacs Magic Carousle
4. Caralean Call Me Madam

(Abs: Darkle Dulcification, Avantgarde Sylvie Star, Crazydays All Gold)

Class 14 Puppy Bitch

1. Atilla Zero Tolerance
2. Mimosa of Riogaioch
3. Penington Crazy Maisie
4. Atilla Friday Fiasco
5. Furstin Passion Fruit at Tonsarne

(Abs: Tonsarne Truffle Trouncer)

Class 15 Special Junior Bitch

1. Attila Urban Clash
2. Rosara Rock Star at Ingerdorm
3. Winterkloud Jemina on Downsbank

(Abs: Winterkloud Alula Borealis for Beaudiddley)

Class 16 Junior Bitch

1. Linsgift Lincathmor Avina Laugh
2. Schon Madchen of Tonsarne
3. Rosara Rock Star at Ingerdorm
4. Attila Urban Myth
5. Capricho Hedrig Helga mit Ratterrat

(Abs: Capps Couture Copy, Capricho Holunder Heidi at Kadaz)

Class 17 Yearling Bitch

1. Carmichan Lucy Lastic at Scapafield
2. Kilbarchan’s Exclusive Copy for Carmichan JW
3. Coalacre Chic of the Devil Kleinbonbon
4. Capricho Hedrig Helga mit Rattertat

(No absentees)

Class 18 Tyro Bitch

1. Rosara Rock Star at Ingerdorm
2. Stopford Furry Nuff
3. Coalacre Chic of the Devil Kleinbonbon

(Abs: Tonsarne Black Orchid at Westbere)

Class 19 Graduate Bitch

1. Woomera Lily of the Valley
2. Stopford Furry Nuff
3. Wildax Diana Ross

(Abs: Tonsarne Black Orchid at Westbere, Winterkloud Miss Molly)

Class 20 Postgraduate Bitch

1. Woomera Lily of the Valley
2. Scalene Tuber
3. Tonsarne Goody Two Shoes at Mansu
4. Florindale Comedy Queen
5. Roxilyn Just a Madam

(Abs: Carmichan Mia Loves to Jazz)

Class 21 Mid Limit Bitch

1. Tonsarne Idle Gossip
2. Bolmacs Black Sapphire
3. Kilbarchan’s Hot Copy
4. Winterkloud Liberty
5. Darkle Devils in the Detail

(No Absentees)

Class 22 Limit Bitch

1. Carmichan All That Jazz
2. Roxilyn Just Josephina with Scapafield
3. Linsgift Saphire

(No Absentees)

Class 23 Open Bitch

1. Ch Roxilyn Just for Jo JW
2. Pennington Periwinkle
3. Riogaioch Bewitched
4. Ingerdorm Giggles JW
5. Carmichan Jazzy Jenny

(Abs: Linsgift Bedellus Maudy Merrier)

Class 24 Veteran Bitch

1. Ch Ingerdorm Peggety at Carmichan
2. Ch Darkle Demi Monde at Balata
3. Suphelli Pure Energy for Scalene

(No Absentees)

Class 25 Stud dog

1. Ch Carmichan Jazzy Jet JW
2. Ch Darkle Devil May Care
3. Ch Downsbank Tattiebogle with Marchog

(No Absentees)

Class 26 Brood Bitch

No Entries

Bitch Challenge Certificate – Ch Roxilyn Just For Jo JW
Reserve Bitch CC – Pennington Periwinkle
Best Bitch Puppy – Roxilyn Just Miss Behaving